Relacja z manewrów Noble Jump 2019 którą obsługiwaliśmy

V Turystyczny Rajd 4x4 dla WOŚP Zielona Góra
V Turystyczny Rajd 4×4 dla WOŚP Zielona Góra
28 lutego 2019
Relacja z manewrów Noble Jump 2019

W kwietniu 2019 dostaliśmy zaproszenie od Wojska Polskiego na spotkanie w sprawie manewrów Noble Jump 2019. Byliśmy przekonani, że tak jak poprzednio (w 2016 roku) będziemy rozmawiać o tym, jak możemy wspomóc WP w realizacji tego wydarzenia. Zamiast na zwykłe spotkanie z dowództwem Wojskowego Oddziału Gospodarczego w Świętoszowie trafiliśmy na prawie 30 osobową, międzynarodową naradę prowadzoną przez przedstawicieli NATO z Neapolu. Byliśmy jedynymi cywilami.

Z Wojskiem Polskim pracujemy od sześciu lat i mamy pewne doświadczenie ale przedstawienie nas jako TEJ agencji, która ma pomóc zaplanować i przeprowadzić elementy na manewrach, których nie są w stanie zapewnić siły zbrojne państw uczestniczących przerosła nasze oczekiwania. Narad pod szyldem NATO odbyliśmy ponad 10 – wszystkie jak się domyślacie obostrzone klauzulą tajności. Po bardzo dokładnych ustaleniach koncepcji, zapotrzebowania i niezliczonej liczbie wizyt na świętoszowskim poligonie gdzie znajduje się Wzgórze Prezydenckie (centrum manewrów) oraz w Klubie Oficerskim w Świętoszowie, po przejściu wzdłuż i wszerz prawie całego poligonu z taśmą mierniczą wspólnie stworzyliśmy scenariusz.
Podzielony na kilka części kontrakt opiewał na kompleksową realizację nagrań, przygotowanie obsługi VIPów, zapewnienie niezbędnego sprzętu oraz samą realizację.

Pierwszym punktem było stworzenie infrastruktury. Jeden namiot 10x20m z pełną galą, wykładzinami i oczywiście wyposażeniem na lunch dla gości oraz dwa namioty dla prasy. Instalacja trybun na 180 miejsc pod istniejącą wiatą oraz przygotowanie centrum dowodzenia manewrami. Na życzenie niemieckiej armii przygotowaliśmy projekt i wykonaliśmy trzy kontenery z przeznaczeniem na punkt kierowania ogniem i centrum realizatorskie do relacji live. Trzy kontenery spięte w jedno dwupiętrowe centrum. Dodatkowo na trzecim piętrze budynku na wzgórzu ustawiliśmy kamery, które śledziły cele artyleryjskie oddalone o około 3 kilometry! Zasililiśmy agregatami i położyliśmy kilometry kabli zasilających i sygnałowych, podłączyliśmy prawie 500 urządzeń – naszych i wojskowych. Dla realizacji live ustawiliśmy dwa ekrany LED o powierzchni 15 metrów kwadratowych, które zostały ustawione na przeciwko trybuny i tarasu dla prasy. Dodatkowo dla mediów przygotowaliśmy zaplecze i umożliwiliśmy im odbiór materiału live.

Drugim elementem naszego zadania była realizacja nagrań podczas ćwiczeń, prób przejazdów i strzelania ostrego. Cały ten czas w studiu realizatorskim pracowały trzy osoby, kolejne dwie z kamerami na poligonie z żołnierzami i trzech operatorów z kamerami stałymi. Jednocześnie przekazywaliśmy wybrane przez Bundeswerę materiały na ekrany LED dla obserwatorów – stabilne statywy i ekrany high definition pozwalały na dokładniejszą obserwację niż wojskowe lornetki.
Nagrania i przygotowania realizacji live trwały 5 dni od godziny 4 rano do późnych godzin wieczornych. Później obróbka materiału i czyszczenie sprzętu. Ciężki kawałek przy temperaturach, które przywitały nas na poligonie – do 45 stopni w cieniu! Trafiliśmy świetną pogodę na nagrania ale była to pogoda wręcz mordercza dla ludzi i sprzętu.

Ostatnią częścią zamówienia było zapewnienie obsługi gości. Tu pojawia się kilka ważnych punktów: Obsługa VIPów w postaci najwyższej jakości cateringu na lunch, przygotowania nagłośnienia na trybunie i namiocie, przygotowanie zaplecza technicznego na konferencję prasową z udziałem dowódców sił NATO i Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka oraz samo przeprowadzenie pokazu dynamicznego z udziałem ekranów LED, nagłośnienia i wszystkich wymienionych wyżej elementów.

Efekt końcowy to pokaz możliwości sił NATO na naszym lubuskim kawałku ziemi, który możecie zobaczyć w poniższym filmie.

Dziękujemy JFC NATO Naples, Bundeswerze oraz Wojsku Polskiemu za zaufanie jakim nas obdarzyli, za doskonałą atmosferę i profesjonalizm w działaniu.

Dołącz do
naszych klientów


Nasi klienci